Zgrupowanie w Wadowicach

W dniach 21 i 22 kwietnia 2012 w Wadowicach odbyło się zgrupowanie szkoleniowe Seido Karate. W zgrupowaniu tym uczestniczyła nasza reprezentacja w składzie: Sensei Rafał Czapla, Sho Dan Kinga Szymska, Katarzyna Worwa, Kania Renata, Żądło Edyta, Żądło Rafał, Skawska Elżbieta oraz Mirek Mirosław.

W pierwszej części uczestnicy szkolili się z zakresu podstawowych i średnio zaawansowanych kombinacji samoobrony. Wszystkie kombinacje przerabiane były od wersji podstawowych,przez coraz bardziej zaawansowane, aż po interpretacje i zastosowanie ich w realnej walce z jednym i kilkoma przeciwnikami. Ważnym było, aby każdy zrozumiał, po co daną technikę wykonuje i z czego ona wynika. Wykonywanie dowolnej kombinacji walki czy samoobrony na pamięć i bezrozumnie jest bez sensu.

 

Kolejnym blokiem tematycznym były Kihon Kumite. Każda kombinacja została najpierw objaśniona, potem przećwiczona z partnerem w wersji podstawowej, a następnie ćwiczono ich zastosowanie w walce.

Podczas treningu Yakusoku Kumite, Sensei Rafał zwracał szczególną uwagę by ćwiczono te kombinacje w formie prawdziwej walki, gdzie ważna jest praca na nogach, dynamika oraz wyczucie prawidłowego dystansu do przeciwnika.

 

Osobną grupą szkoleniową byli posiadacze stopni mistrzowskich. Byli oni podzieleni na dwie grupy: pierwsza, to osoby posiadające 3 Dan - instruktorzy z terenu całej Polski, którzy przygotowywali się do egzaminów na stopnie 4 Dan pod okiem Senpai Jacka Spisaka oraz Senpai Mirosława Banasia. Egzamin ten odbędzie się w Honbu w Nowym Jorku w październiku tego roku. 
Drugą grupę stanowiły osoby posiadające 1 Dan, które dopiero poznawały materiał, jaki powinny znać osoby ze stopniem mistrzowskim. Doskonalone w tej grupie były techniki walki kijem długim - Bo oraz krótkim - Jo, Bo Kumite, jak również kata.

Kata jest nieodzownym kolejnym elementem szkolenia tak zawodników ze stopniami Kyu, jak i Dan.

W trakcie zgrupowania nasza ekipa oraz zawodnicy z Dojo w Bielsku zostali zaproszeni do Dojo Kyoshi na medytację. Było to wielkie wyróżnienie dla nas i radość. Przy dżwiękach tradycyjnej Japońskiej muzyki można było zrelaksować się i wyciszyć umysł po całym dniu wytężonej pracy na treningach. W medytacji pomagał rytuał Keisaku. Jest to kilkakrotne udeżenie płaskim kijem w plecy pomagające się skupić oraz symbolizujące podstawowe trzy zasady Seido.

 

W drugim dniu zgrupowania Kyoshi nauczał Bunkai, czyli interpretacji Kata i jego praktycznego zastosowania. Dla wielu było to pierwsze zetknięcie z takim zagadnieniem. nauczanie kata bez jego interpretacji i zastosowania jest bez sensu. Wiedza w nich zawarta znakomicie sprawdza się w realnej walce i powinna być tak wykorzystywana.

Zgrupowanie to było kolejną okazją do spotkania się z przyjaciółmi ze wszystkich Seido Dojo w kraju. Głównym jednak celem było oczywiście poznawanie nowych partii materiału ale co ważniejsze, nauka umiejętności praktycznego zastosowania poznanych technik i kombinacji tak w walce, jak i samoobronie. Cieszymy się, że ten cel osiągnęliśmy.

Osu!

 

powrót do listy aktualności