Zgrupowanie w Londynie

W dniach 10 - 11 Marca 2012 roku w Londynie odbyło się zgrupowanie Seido Karate dla posiadaczy stopni mistrzowskich. Organizatorem było Fulham Dojo, prowadzone przez Kyoshi Brandt Leith 5 Dan.

Na zaproszenie Jun Shihan Roger Thyer-Jones 6 Dan, w zgrupowaniu wziął udział nasz instruktor, Sensei Rafał Czapla.


Jun Shihan Roger, Kyoshi Brandt i Sensei Rafał

 

Pierwszy dzień był w całości poświęcony grupie sensei. Jun Shihan szczegółowo objaśniał techniki walki kijem Bo oraz kombinacje technik zawartych w Bo Kumite 4. Im wyższy stopień, tym bardziej kombinacje są wymagające i skomplikowane. Przez to walka kijem Bo staje się coraz bardziej ciekawa i nieprzewidywalna. Poza walką kijem, omawiane były  techniki walki bronią Sai. Jest to bardzo wymagająca broń, w większości używana przeciwko Bo oraz przeciw mieczowi. Wymaga bardzo dobrej precyzji i koordynacji.


Jun Shihan Roger objaśnia Sai Kihon Dosa

 

Seido Enpi no Kata Sho to jedno z ulubionych Kata Kaicho. Jest bardzo wymagające i jest znakomitym testem techniki. Zgrupowanie było bardzo dobrą okazją do rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących jego wykonania.

 

Kolejny dzień zaczęliśmy od medytacji. Miłą niespodziankę sprawił Senpai Adam Pearson, który grał na japońskim flecie. Muzyka rezonowała w Dojo i dawała nam wiele energii na nowy dzień. 
Po medytacji na rozgrzewkę był bieg po okolicy gdzie znajduje się Dojo oraz nad Tamizę. Wielu Londyńczyków było zaskoczonych widokiem ponad 50 ludzi w kimonach, biegnących w niedzielny poranek brzegami rzeki.

 

Po powrocie do Dojo, zajęcia poprowadził Kyoshi Brandt. Zawsze największym zainteresowaniem cieszą się treningi Bunkai. Bunkai to interpretacja Kata. Wykonywanie Kata bez jego interpretacji jest kompletnym nonsensem, gdyż w Kata zawarta jest cała wiedza na temat samoobrony, rzutów i innych technik walki. Właśnie Bunkai pomaga odnaleźć sens Kata i zrozumieć wiedzę w nich zawartą.

 

Kolejnym blokiem tematycznym była walka nożem oraz Bo i Jo. Shihan Roger jest instruktorem z zakresu walki nożem. Przekazywał nam wiele cennych uwag i rozwiązań z zakresu samoobrony przeciwko napastnikom wyposażonym w tą popularną i niebezpieczną broń. Trening ten wymagał ciągłego skupienia gdyż o kontuzje było bardzo łatwo.

 

Na zakończenie zgrupowania odbyły sie walki. W mniejszych grupach, na macie, walczono w parterze. Grappling jest walką wykorzystujacą dźwignie, chwyty i duszenia. Celem jest oczywiście jak naszybsze obezwładnienie przeciwnika.

 

Zgrupowanie w Anglii było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń, różnych taktyk dotyczących samoobrony ale przede wszystkim do spotkania się w gronie przyjaciół dzielących tą samą pasję - Seido Karate.
Dziękuję bardzo Jun Shihan Rogerowi oraz Kyoshi Brandt za zaproszenie i za wspaniałą atmosferę podczas wszystkich treningów. Dzięki takim zjazdom, wracamy bogatsi o nowe pomysły i z nowymi umiejętnościami.

Osu!

powrót do listy aktualności